Sebastian Lulka
Poznań ul.Grochowska 22
Akupunktura medyczna / igłoterapia / suche igłowanie (dry needling) - z języka łacińskiego aku (acus-igła) punktura (punctura – ukłucie), stosuje się w leczeniu bólu i innych dysfunkcji mięśni. Nie stosuje się przy tym zabiegu żadnych leków, nie wprowadza się w tkanki żadnych substancji chemicznych. Terapia należy do najskuteczniejszych metod walki z bólem zarówno w fazie ostrej, podostrej jak i przewlekłej.
Wykonujemy: igłoterapię z użyciem cienkiej igły, czyli igły akupunkturowej o grubości 0,25 - 0,30 mm i igłoterapię z użyciem grubej igły iniekcyjnej o grubości 0,7-0,8 mm.
Akupunktura medyczna cienkoigłowa: Zabieg polega na bardzo precyzyjnym wprowadzeniu przez specjalistę igłoterapeutę igły akupunkturowej w aktywny punkt spustowy. Zabieg nie jest bolesny, a stosowane w nim igły są bardzo cienkie (0,25 - 0,30 mm). Odczucie bólu wynosi jedynie 1-2 w skali na 10. Zabieg jest również w pełni bezpieczny, przy zastosowaniu środków antyseptycznych oraz jednorazowych narzędzi. Powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę z obszerną wiedzą anatomiczną i praktyką.
Igłoterapia medyczna gruboigłowa z zastosowaniem igieł iniekcyjnych o grubości 0,7 - 0,8 mm, czyli takich jakich stosuje się powszechnie do iniekcji leków. Igła podrażnia punkty w ciele często odległe od miejsca występowania bólu. Zabieg jest nieco bolesny ale bardzo skuteczny. Stosowany jest w przypadku zbyt małej skuteczności zabiegów manualnych oraz igłoterapii cienkoigłowej. Jest zabiegiem stosowanym również w stanach ostrego bólu w terapii dyskopatii oraz rwy barkowej.
Igłoterapia mieszana z użyciem igły cienkiej i grubej ma zastosowanie w leczeniu wielu często pojawiających się schorzeń bez względu na wiek pacjenta. Najczęściej stosuje się ją w bólach barku, głowy, drętwieniu palców dłoni, łokciu golfisty i tenisisty, dyskopatii i rwy kulszowej oraz wszelkich bólach kolan.
Igłoterapia z użyciem cienkiej igły – zabiegi specjalne:
- igłoterapia blizn po cesarskim cięciu, pooparzeniowe i inne pooperacyjne oraz pourazowe
- igłoterapia ścięgien achillesa i czworogłowego uda pourazowa i dysfunkcyjna
- igłoterapia zmniejszająca nadwrażliwość powięzi
- miejscowa igłoterapia przeciwbólowa
- igłoterapia w urazach mięśni (łokieć tenisisty i
łokieć golfisty).
Efekty pracy z blizną – 3 miesiące po porodzie poprzez
cesarskie cięcie u kobiet o zbliżonej budowie ciała i podobnej aktywności
zawodowej i fizycznej.
Akupunktura
medyczna z użyciem cienkiej igły – najczęściej poddawane są niżej wymienione
mięśnie:
skroniowy, żwacz, podpotyliczne, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, płatowate, dźwigacz łopatki,, czworoboczny, równoległoboczny mniejszy i większy, nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i większy, podłopatkowy, piersiowy większy, naramienny, kruczo-ramienny, dwugłowy ramienia, ramienny, ramienno-promieniowy, trójgłowy ramienia, zginacz promieniowy i łokciowy nadgarstka, zginacz powierzchowny i głęboki palców, zginacz długi kciuka, dłoniowy długi, odwracacz, nawrotny obły, prostownik promieniowy długi i krótki nadgarstka, prostownik łokciowy nadgarstka, prostownik palców, przeciwstawiacz kciuka, przywodziciel kciuka, najszerszy grzbietu, prostownik grzbietu, wielodzielny i mięśnie skręcające, czworoboczny lędźwi, biodrowy, pośladkowy wielki, średni i mały, naprężacz powięzi szerokiej, gruszkowaty, krawiecki, czworogłowy uda, dwugłowy uda, półbłoniasty i półścięgnisty, przywodziciel wielki, przywodziciel długi, smukły, podkolanowy, brzuchaty łydki, płaszczkowaty, piszczelowy przedni, strzałkowy długi i krótki.
Igłoterapia z użyciem grubej igły – najczęściej poddawane są niżej wymienione struktury:
staw
barkowo-obojczykowy, wyrostek kruczy łopatki, staw mostkowo-obojczykowy, kąt
górny łopatki, kąt żebra, nadkłykieć boczny kości ramiennej, nadkłykieć
przyśrodkowy kości ramiennej, wyrostek rylcowaty kości promieniowej, więzadło
międzykolcowe, więzadło nadkolcowe, staw krzyżowo-biodrowy, więzadło
krzyżowo-biodrowe tylne, więzadło biodrowo-ledźwiowe/kolec biodrowy tylny
górny, kolec biodrowy przedni górny, krętarz większy kości udowej, guz
kulszowy, kłykieć boczny kości piszczelowej, kłykieć przyśrodkowy kości
piszczelowej, głowa strzałki.